Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії

 

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем (біосферою). Одним із найважливіших компонентів цього середовища є вода, без якої неможливі були б зародження і послідовний розвиток органічного життя на Землі. В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення.

            Нітрати у питній воді мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, з чим безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія.

            До груп підвищеного ризику відносяться :

 - немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодуванні;

 - люди похилого віку,

 - хворі на анемію, з захворюваннями дихальної, серцево-судинної систем.

            Токсична дія нітратів залежить від їх кількості, що потрапила до організму у співвідношенні до ваги, яка у дітей є значно меншою, тому у малюків, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит певних ферментів, що призводить до накопичення метгемоглобіну. Саме тому, чим менша дитина, тим важче перебігає хвороба. Крім того, у дітей грудного віку, особливо тих, що страждають на диспепсію, відновлення нітратів у травному каналі відбувається активніше, чому сприяє зниження кислотності шлункового соку. До того ж гемоглобін новонароджених має більшу спорідненість до нітратів, ніж гемоглобін дорослої людини. Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, що вражені цією хворобою, може бути блювота і пронос. В екстремальних випадках відзначене збільшення слиноутворення

            Але підвищений вміст нітратів у воді небезпечний для здоров’я не лише немовлят, а й дорослого населення. Це пов’язано з роллю нітратів у синтезі нітрозамінів та нітрозамідів. Він відбувається внаслідок перетворення нітратів на нітрити і їх взаємодії з іншими сполуками, як у навколишньому середовищі (у воді водойм, ґрунті, рослинах), так і в організмі людини (у травному каналі). Нітрозамідам і нітрозамінам властива мутагенна й канцерогенна дія. Тому підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкогенної захворюваності населення.

            Важливим є те, що наявність нітратів не змінює органолептичні властивості води (смак, запах, каламутність, прозорість).

            Основні причини забруднення води нітратами у джерелах водопостачання:

-порушення вимог облаштування та експлуатації джерел децентралізованого водопостачання, а саме: недотримання відстані від джерела водопостачання до вигрібних ям, господарських споруд, гноївок;

-внесення в ґрунт азотних мінеральних добрив у надмірних кількостях із порушенням регламентів їх застосування.

            Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань пов’язаних з водно – нітратною метгемоглобінемією необхідно:
1. Не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні (в таких випадках потрібно користуватися чистою від нітратів фасованою, бутильованою столовою водою);

2. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром, тощо);

3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

4. По можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком – вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

            Дослідження питної води на вміст нітратів може вберегти ваше здоров’я та ваших діточок і, навіть, ваше життя! Не будьте байдужі, дослідіть воду з криниці, якою ви користуєтеся.